Turyści oczekują usługi DCC w Polsce

0
DCC - płatność bezgotówkowa

Dzięki usłudze określanej skrótem DCC dostajemy możliwość zrealizowania płatności w walucie, w której wydana jest nasza karta. To bardzo przydatna funkcja podczas pobytów zagranicznych.

W rozwinięciu nazwy DCC zawiera się charakter tej usługi. Dynamic Currency Conversion, czyli dynamiczna wymiana walut, zapewnia przybyszowi z zagranicy w Polsce – albo Polakowi przebywającemu za granicą – szybką orientację w ponoszonych przez niego wydatkach regulowanych kartą płatniczą. Na wyświetlaczu terminala, wyposażonego w usługę DCC, a więc automatycznie rozpoznającego walutę karty, pokazują się trzy informacje. Są to: aktualny kurs waluty karty i dwie kwoty transakcji (w walucie karty i w walucie kraju, w którym dokonywana jest transakcja).

Klient ma prawo wyboru, czy chce zapłacić w miejscowej walucie, czy w walucie swojej karty. Jeśli gościmy w Polsce na przykład turystę posługującego się kartą w euro, dzięki DCC może on uiścić rachunek albo w euro, albo w złotych. Funkcja ta umożliwia przeliczanie transakcji w kilkudziesięciu walutach, nawet tak rzadkich, jak rupia pakistańska czy naira nigeryjska.

DCC zawsze dostępny

Kurs wymiany walut aktualizowany jest codziennie w pamięci terminala i opiera się na kursie referencyjnym, publikowanym przez agencję Reuters, powiększonym o marżę wynoszącą maksymalnie 3,5 proc. To kurs korzystniejszy niż stosowany przez kantory lub banki. Poza tym DCC ma nad nimi jeszcze inną przewagę. Usługa działa całą dobę i można ją znaleźć w wielu miejscach, a kantory lub banki otwarte są tylko w określonych godzinach, zaś w mniejszych miejscowościach w ogóle ich nie ma.

Większe zyski dzięki DCC

Usługa DCC jest powszechnie stosowana na całym świecie i turyści z zagranicy oczekują jej w miejscu, gdzie przebywają, także w Polsce. Chwalą ją za przejrzystość i tempo przekazu informacji. Nikt i nic ich nie zmusza do wyboru waluty. Znają ostateczne kwoty, którymi zostaną obciążone ich rachunki. I unikają dodatkowych kosztów przewalutowania.

Wprowadzenia do terminala usługi DCC daje więc duże szanse przyciągnięcia nowych klientów, a dzięki ich zadowoleniu, przedsiębiorca – właściciel terminala – zwiększy swój zysk. Najważniejszą korzyścią dla niego są dodatkowe przychody z prowizji za realizację płatności w walucie karty. Może mieć także satysfakcję, że poprawia jakość obsługi zagranicznych klientów i kształtuje wizerunek swojej firmy jako nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Uruchomienie i korzystanie z usługi DCC na terminalu płatniczym jest bezpłatne. Wystarczy tylko podpisać stosowny aneks lub załącznik do umowy. Usługę aktywuje się szybko i prosto.

Podróżujący lubią DCC

Większa obecność DCC w Polsce jest konieczna wobec rosnącej liczby turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj. W ramach trójstronnego porozumienia Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT), Narodowego Banku Polskiego (NBP) oraz Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeprowadzono badania charakteryzujące przyjazdy do Polski w pierwszym półroczu 2017 roku. Na podsumowanie całego ubiegłego roku musimy jeszcze chwilę poczekać.

Okazuje się, że do Polski w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku przyjechało 41 milionów turystów, to jest o 3,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Dominują podróżni z Niemiec – stanowią około 41,3 proc. wszystkich przyjeżdżających do Polski. Następne pozycje zajmują przybywający z Czech, Ukrainy i Słowacji. Bardzo wyraźnie rośnie liczba turystów z Chin (plus 35,9 proc.) oraz z Izraela (plus 13,5 proc.). Wysoki wzrost dotyczy odwiedzin Polski z tak zwanych „państw zamorskich”, do których zaliczają się: Australia, Japonia, Kanada, Korea Południowa (ogółem +13,2 proc.).

Turyści zostawiają u nas znaczne kwoty. Korzystają z miejsc noclegowych, z restauracji, z rozrywek. Robią zakupy. Tworzy się ogromna przestrzeń dla usługi DCC. Według przytoczonego badania MSiT-NBP-GUS przeciętne wydatki turystów w Polsce kształtowały się na poziomie 433 dolary na osobę. Łączne wpływy dewizowe z tytułu przyjazdów zagranicznych do Polski w pierwszym półroczu 2017 roku wyniosły 7,05 mld dolarów i były wyższe o 1,8 proc. od szacowanych dla pierwszego półrocza 2016 roku.

Turyści oczekują usługi DCC w Polsce
5 (100%) 1 vote

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here