Wiedza na temat bezpiecznego korzystania z karty nie musi nas ograniczać. Nie chodzi o to, żeby się bać używania jej czy podejrzewać o niecne zamiary każdy nieznany bankomat. Potrzebny, jak zawsze, jest zdrowy rozsądek i wręcz odruchowe przestrzeganie fundamentalnych zasad.
-
-
- Nigdy nie traktuj karty płatniczej beztrosko. Zwłaszcza w szczególnych sytuacjach i określonych momentach, na przykład w okresie wakacyjnym, kiedy dużo się przemieszczamy, także za granicę, spotykamy wiele osób, jesteśmy w nowych miejscach i bardzo często po nią sięgamy.
- Nigdy nie pożyczaj nikomu swojej karty płatniczej. Najważniejsze, aby każdy właściciel karty pamiętał, że należy ona tylko do niego i tylko on może nią dysponować.
- Nie spuszczaj z niej oka podczas dokonywania transakcji. Sprzedawca lub kelner nie mają prawa zabrać naszej karty, nawet jeśli informują, że robią to „tylko na chwilę”. Jeśli jest taka konieczność, idziemy razem z osobą obsługującą do oddalonego od lady czy stolika terminala, ale najpierw warto zapytać o terminal przenośny.
- Zapamiętaj swój kod PIN. To osobisty numer, jakby część DNA naszej karty. Absolutnie nie zapisujmy go na karteczce noszonej na przykład w portfelu lub torebce. Jeśli koniecznie chcemy gdzieś zapisać nasz PIN, to w miejscu tylko nam znanym, do którego wyłącznie my mamy dostęp.
- Jeśli masz kilka kart płatniczych, noś tylko jedną z nich. To najbezpieczniejszy wariant. W przypadku zaginięcia lub kradzieży portfela łatwiej będzie zablokować jedną kartę niż kilka. Pozostałe schowajmy w pewnym miejscu w domu, hotelu czy pensjonacie (na pewno nie w samochodzie!).
- W razie zagubienia lub kradzieży natychmiast zadzwoń pod numer: + 48 828 828 828 i zablokuj karty. Ten łatwy do zapamiętania numer działa o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy nazwa banku, w którym mamy konto, a system połączy nas z infolinią. Od momentu zgłoszenia utraty karty bank przejmuje odpowiedzialność za zobowiązania finansowe powstałe w wyniku operacji nią. Kradzież karty należy zgłosić również na policję. Dodatkowe wskazówki uzyskamy pod adresem: www.zastrzegam.pl.
- Ustal niski limit wypłat z bankomatu. Możemy też uzgodnić z naszym bankiem różne limity w zależności od rodzaju transakcji. Utrudni to kradzież środków z naszego konta.
- Skorzystaj z uzupełniających zabezpieczeń oferowanych przez bank. Możemy na przykład otrzymywać powiadomienia SMS lub PUSH w aplikacji mobilnej po każdej operacji dokonanej kartą.
- Regularnie sprawdzaj wyciągi z konta. Powinniśmy przez jakiś czas zachowywać potwierdzenia zapłaty w sklepach i wydruki z bankomatów oraz sprawdzać je z wyciągami otrzymywanymi z banku. To pozwoli wychwycić transakcje, których nie możemy sobie przypomnieć albo których na pewno nie wykonywaliśmy.
- Omijaj podejrzanie wyglądające bankomaty. Przestępcy potrafią kopiować i przechwytywać dane z kart płatniczych. Montują specjalne nakładki, fałszywe klawiatury, małe kamerki. Ten proceder nazywa się skimming. Jeśli mamy wątpliwości, poszukajmy w pobliżu innego bankomatu lub sklepu, hotelu, stacji benzynowej, gdzie jest możliwe skorzystanie z usługi cash back, czyli pobrania niewielkiej gotówki (do 300 zł) z kasy.
- Korzystaj z zabezpieczenia 3-D Secure. To działa w przypadku płatności kartą przez internet i polega na dodatkowym potwierdzeniu transakcji hasłem SMS lub powiadomieniem w aplikacji mobilnej.
-
Korzystaj ze swojej karty swobodnie i rozsądnie!